Eniyinet Webmaster Forumu

Merhaba! Eniyinet’e hoş geldiniz!
En iyi net, Türkiye’nin en iyi webmaster forumu ve freelancer platformu olarak bilinir. Burada webmasterlar, yazılım geliştiriciler, sosyal medya uzmanları, domain ve hosting hizmetleri ile ilgilenen kişiler bir araya gelir.
Eniyinet, güncel ve bilgi dolu içerikleri paylaşarak kullanıcılarına fayda sağlar. Aynı zamanda kaydolup giriş yaptıktan sonra konu oluşturabilir, mevcut konulara yanıt gönderebilir, diğer üyelere itibar kazandırabilir ve özel mesajlaşma programınızı kullanabilirsiniz.
Üstelik tüm bu özellikler tamamen ücretsizdir! 😊

Google Glass Nedir

Hakan

Çaylak Üye
kullanici
7 Şub 2022
78
35
14

Google Glass Nedir​

Günümüzün şüphesiz en fazla konuşulan giyilebilir teknolojilerinden biri olan Google Glass 2012 yılında Sergei Brin'in tanıttığı akıllı gözlük tanımıyla ilk kez karşılaşıldığından çok büyük ses getirmişti. O zaman nasıl bir geleceğe doğru gittiğimiz hakkında kafalarda çok fazla soru işareti yapmışken, Google Glass'ın 2013'te yaklaşık olarak 8 bin kişiye verilmesiyle süreç biraz daha belirgin olmaya başladı. Bir zaman sonra da İngiltere'de ve Amerika'da resmi bir şekilde satılmaya başlayan ürünün; ne tür problemler gösterebileceği ve nasıl şekillerde, hangi alanlarda kullanılabileceği şekillenmeye başladı. Şimdi herkesin geleceğin teknolojisi dediği Google Glass'ı daha detaylı inceleyelim.

Google Glass Teknolojisi Nedir?​

Google Glass, Google'ın 2012 yılında ilk defa tanıttığı ve ürünün sağ tarafında yer alan dokunmatik kısmı veya ses komutu aracılığıyla kontrol edebileceğiniz bir akıllı bilgisayardır. Adından da belli olduğu üzere Google tarafından üretilen özel camlarla güneş gözlüğü de olabilmektedir. İngiltere'deki ve fiyatı 1000£‘a, Amerika'da ise KDV dahil 1500$ gibi bir paraya satın alınan bu ürün henüz prototip modundadır ve Google Glass kullanıcılarına da Glass Explorer adı verilmektedir.

Google Glass Nasıl Kurulur?​

Google Glass’ı çalıştırdıktan sonra, Google hesap bilgilerinizin oraya aktarılması amacıyla Glass için yapılan Android ve IOS uyumlu olan MyGlass adlı uygulamanın telefonunuzda yüklü olması gerekiyor. MyGlass uygulamasını indirdiğiniz zaman da kurulumun bitmesi için internet bağlantısı gereklidir. İnternet bağlantısı sağlandıktan sonra akıllı telefonunuzu Google Glass ile Bluetooth sayesinde eşleştiriyorsunuz. Eşleşmenin yapılıp yapılmadığını Google Glass'dan da kontrol ettikten sonra ürün artık kurulmuş oluyor. Bu işlemler bilgisayarınızda da aynı şekilde geçerli. MyGlass adlı uygulama vesilesiyle; Glass için yapılan uygulamaları yükleyip, ekran paylaşma özelliğini aktif hale getirebiliyoruz. Ek olarak telefon kontaklarınızı bu kısma koyarak Glass aracılığıyla iletişim kurabiliyorsunuz.

Google Glass Nasıl Kullanılır?​

Bu ürünü ses komutu ile kjllanmak istediğiniz zaman, başınızı 30 derece olacak şekilde yukarıya kaldırarak bu ürünü aktif durumda yapmanız ve sonrasında "Ok Glass" komutunu vermeniz zorunlu. Bu komutu verdikten sonra önünüze gelen ekranda; Take a Picture, Get Directions to, Send a Message to, Play Game, Make a Call to, Record a Video, Google şeklinde bazı komutlar göreceksiniz. Bu komutlarından herhangi bir tanesini söyleyerek Google Glass’ı kullanabilirsiniz.
Ek olarak Glass’ı dokunmatik olan yerinden de kullanabilirsiniz. Dokunmatik olan kısmına sadece bir kere bastığınız zaman ürün etkin durumda geçiyor ve önünüze tekrar aynı şekilde Ok Glass ekranı geliyor. Bu kısımda isterseniz dokunmatik alana tekrar basarak menüye geçebiliyorsunuz veya dokunmatik üzerinde sağdan sola ve soldan sağa el hareketleri yaparak ekran değişikliği yapabiliyorsunuz. Girmiş olduğunuz ekrandan çıkmak istiyorsanız aynı hareketi yukarıdan aşağıya olacak şekilde yapmanız yeterli olacaktır.

Google Glass'ın Günlük Hayatta Kullanımı​

Teknik Açıdan Google Glass​

Google Glass halihazırda yapımına devam edilen bir teknoloji olduğundan dolayı teknik detayları sıklıkla güncelleniyor. Ürünün en son satışta olan modeline göz atacak olursak;
 • 16 GB olan hafızanın 12GB kullanılabilir hafızası
 • 2GB RAM
 • 5mp ve 720p çekebilen kamerası ve Bluetooth 4.0 teknolojisi
 • Android KitKat işletim sistemiyle çalışır
 • 640 x 340 bir çözünürlüğe sahip prizmatik bir yapıda olan ekrana Google Glass’ın tüm görüntüleri aktarılır.
 • Bu ürünün şarjı normal kullanımda 7 ila 8 saat arası gibi bir süre boyunca dayanmaktadır ve yaklaşık ağırlığı 42 gramdır. Sürekli video çekerek bu süre 45 dakikaya düşer. Tekrardan tamamıyla şarj olması için yaklaşık 1 ila 1 buçuk saat arasında şarj etmeniz gerekir. Ayrıca manyometre, ivme ölçer ve jiroskop da bu ürün içerisinde yer almaktadır. İnternet için de Wi-Fi bulunmaktadır.

Geliştirilen Uygulamalar​

Bu ürün içinde şu anda 71 adet uygulama yer almaktadır. Bu uygulamalar içerisinde Twitter, Gmail, Evernote, Shazam, Foursquare, Facebook, Youtube, LiveStream ve Path gibi çok popüler bir şekilde kullanılan uygulamalar dahil Kitchme ve AllTheCooks adlı yemek tarifleri anlatan, ShopX isimli yaptığınız sipariş listesini kaydeden, sizi spora motive eden Zombies, RUN!, 94 Fifty adlı basketbolda istatistik tutabilen, bulunduğunuz konumda ki hava durumunu takip etmenizi sağlayan Weather Alert gibi pek çok uygulama bulunmaktadır. Bunlara ek olarak Garanti Bankası iGaranti isimli ürünün de uygulaması, burada yer almaktadır. iGaranti Amerika dışından kabul gören birinci uygulama olup ek olarak Google Glass uygulamaları içine giren ilk resmi banka uygulamasıdır.

Hangi Alanlarda Kullanılmaya Elverişlidir?​

Google Glass’ın bakış açınızı kayıt altına alması ve eller-serbest özelliğiyle kullanabiliyor olmamız birçok farklı kullanım şekli doğuruyor ve bunlar arasında ilk önce eğitim alanından başlayacak olursak; Mesela şimdi kimya ile ilgilenen bir bilim adamı olduğunuzu düşünün ve şu anda bir deney yapıyorsunuz. Bu deney sırasında es zamanlı olarak Gogle Glass aracılığıyla ile bu süreci kayıt altına alabileceğinizi biliyor muydunuz? Ayrıca Google Glass için yapılan LiveStream adlı uygulama ile bu süreci camlı yayın şeklinde yapmak da mümkün. Bu sayede yapılan kimya deneyi sınıflarda öğrencilerin canlı bir şekilde izleyebileceği gibi ayarlanabilir, yayınlatılabilir de. Böylece öğrenciler bunu izlerken kimya ile ilgili konuları daha hızlı bir şekilde kavrar ve akıllarına herhangi bir problem geldiğinde veya herhangi bir konu ile alakalı kafası karıştığında öğrenci öğrenci durumu hemen paylaşabilecek.
indir (1).jpg

Sağlık alanından devam edecek olursak da kimyagerliği bir kenara bırakıp şimdi de ameliyat yapan bir doktor olalım. Yüzde yüz emin olamadığınız bir husus var ve bilgi edinmek istiyorsunuz. Google Glass ile internete erişip, anında o bilgiyi öğrenebilir ve emin olmadığınız o konu ile alakalı daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz. Sizden daha tecrübe sahibi bir doktordan fikir alma arayışında iseniz de, kendisi ile canlı yayın açarak veya arayarak fikirlerini alabilirsiniz. Bu şekilde bir anda gelişen riskli durumlarda Google Glass yapabilecekleri özellikleri ile hayat kurtarabilir.
Şimdi de Google Glass için yapılan programların seyahat ile ilgili çığır açma olasılığının bir hayli yüksek olduğuna değinelim. Bu programların yer aldığı listede bulunan Word Lens ismine sahip olan uygulama görmüş olduğunuz bir metni dilediğiniz herhangi bir dile çeviriyor ve size okuyor. Yurt dışında herhangi bir ülkeye gittiğiniz zaman duvarda yazılan bir yazıyı gördüğünüzde ne anlama geldiğini tam anlayamıyorsanız işte tam burada bu yazıyı kendi dilinize çevirebilirsiniz. Field Trip uygulaması ile tarihi eserleri incelediğimizde; uygulama bu tarihi eseri inceliyor ve bu eser hakkında bilgiler veriyor. Örnek vermek gerekirse Barselona’ya gittiğinizde zaman Gaudi’nin eserlerinin tarihi hakkında bilgi edinebilirsiniz. GuidiGo ise 27 farklı gezi noktasına ait 250 rehberli tur imkanı tanıyor. Bu yapılan turlar işinde profesyonel olan rehberler ile beraber yapılıyor ve daha detaylı bilgi için yakınlaşabilen görseller, detaylandırılmış harita ve sesli anlatım özelliğine bulunuyor. Bu gezi noktaları arasında ülkemizden Aya Sofya’da bulunmakta.

Nasıl Satın Alınır?​

Ürün resmi olarak, şu an yalnızca Birleşik Krallık'ta ve Amerika'da oturma iznine sahip olan ve yaşı 18'i geçmiş olan kişiler tarafından satın alınabilmektedir. Bu ülkelerden Google Glass’ı satın alma sayfasına girdiğiniz zaman Ürünün hangi renkte ve modelde olmasını istiyorsanız o rengi ve modeli seçip, satın alma işleminizi Google Wallet ile yaptıktan sonra ürün adresinize kargo ile gönderiliyor. Ürünü satın almanın bir başka yolu da, bu ülkelerden bir şekilde adres göstermek. Bu yol biraz tehlikeli olsa da, bu şekilde de ürünü satın alabilenler var. Son olarak da eBay ve Sahibinden gibi sitelerden ikinci el satın alabiliyorsunuz.

Google Glass ve Mahremiyet​

Elbette yeni gelişen aşağı yukarı her teknolojide de olduğu gibi Google Glass’da aynı şekilde birçok tartışmaya konu oldu. Ürünün sürekli gözünüzde olması ve kayıt sırasında kayıtta olduğunu anlamanın çok zor olduğu konusunda bir noktada bazı insanlar rahatsızlık duyuyor. Çekim yapabilmesinin çok kolay olması durumunun, birçok insan tarafından kendi kişisel özgürlüklerine olumsuz bir etkisi olduğu düşünülüyor. Özellikle Amerika içerisinde bazı restoranlar ve barlar, bu nedenle yerlerinin içinde Glass teknolojisini yasakladı. İngiltere'de ve Amerika'da aynı şekilde sinemalar da kullanılması yasak olan mekanlar arasında yer alıyor. Her yeni teknolojide de olduğu gibi bir süre sonra Glass’ın faydaları bu engelleri yok edecek dereceye gelirse; insanlar daha az tepki gösterecektir. Zamanında Glass’a yapılan tepki dijital kameralara da yapılmıştı.

Glass ile Araba Kullanılıyor Mu?​

Google Glass ile araba kullanımı şu an yasak değil. Amerika’da çeşitli iller bu durumun serbest olmamasını arzu etse de, şu an herhangi bir yasa yok ve hatta Google Glass ile araba kullandığı zaman ceza yiyen bir Glass Explorer, mahkemede yapmış olduğu itiraz sayesinde alacağı cezası iptal olmuştu.

Suya ve Neme Karşı Dayanıklı Mı?​

Ne yazık ki şuan öyle bir özelliği yok. Yağmur esnasında veya duş alırken ürünü çıkarmanız iyi olur. Ek olarak nemli olan hava durumlarında da Google Glass’a zarar vermemek istiyorsanız, ürünü kullanmak riskli. Kullandığınız zamanlarda baloncuklar çıkabiliyor ve Google Glass’ınız zarar görebiliyor. En azından böyle bir durum söz konusu olursa Google direk yenisiyle değiştiriyor.

Ne Zaman Satışa Çıkacak?​

Glass’ın satışa ne zaman çıkacağı konusunda şu anda kesin bir bilgi bulunmamakta. 2014 yılının sonuna doğru piyasaya çıkması beklenen ürün, Sergei Brin’in yaptığı bir röportajda 2014’ün sonunda Google Glass çıkmış olacağını ifade ettiği yapmış olduğu açıklamasıyla 2015 yılına da sarkabilme ihtimali de var.

Hangi Renkleri Mevcut?​

Şu an beyaz, mavi, siyah, kırmızı ve gri olmak üzere 5 farklı renk seçeneği var.

Google Glass’a Nasıl Uygulama Yazılıyor?​

Glass’a bir uygulama yazma fikriniz varsa ilk olarak Glass'ınızın olması zorunlu; çünkü Glass için üretilen güvenilir bir emülatör henüz yok.
google-glass-augmented-reality.jpg

Gözde Hasara ve Baş Ağrısına Neden Oluyor Mu?​

Ürünü aldığınız zamanda aşağı yukarı 1-2 hafta süren bir alışma süreci geçiriyorsunuz. Bu süreç esnasında, bazen baş ağrısı hissedebiliyorsunuz. Sonrasında gözleriniz ürüne alıştıktan sonra, daha da nadir bir baş ağrısıyla karşılaşıyorsunuz. Eğer ağrılar bitmezse ve gözünüzün hasar aldığı düşüncesinde iseniz, Google ürünü kullanmamanızı tavsiye ediyor. Fakat böyle yapacak olursanız sahip olduğunuz Glass’ınızı iade edemiyorsunuz.

Glass’ın Herhangi Bir Aksesuarı Var Mı?​

Google Glass’ın paketinden, Sadece Glass’a özel olarak yapılan bir kulaklık bulunuyor. Bu kulaklık mail / haber dinlemelerinizi ve telefon görüşmelerinizi daha rahat bir şekilde yapabilme imkanı tanıyor.
indir.jpg

Bunun haricinde Diane Von Kreuzberg ve Rochester benzeri firmaların üretmiş olduğu Glass’a özel çerçeveler ve cam bulunuyor. Bunlar sayesinde Glass’ın daha güzel bir hale geldiğini söyleyebiliriz. Buna ek olarak GPOP isimli firma, Google Glass’ınıza renk katmak amacıyla dokunmatiğe yapıştırabilecek stickerlar geliştiriyor.

Ses Tanıma Özelliği Var Mı?​

Glass ses tanıma gibi bir özelliğe sahip değil. Bu demek oluyor ki; caddede Glass ile beraber yürüyüş yaparken ekranınız açıksa, yanınızdan geçenlerden herhangi biri “Ok Glass” deyip sizin Glass’ınıza erişim sağlayabilir. Her ne kadar Google bu duruma müdahale etmek amacıyla menü ekranını daha kısa bir zaman aralığında göstermeye başlasa da, böyle bir durumun olması az da olsa mümkün.

Yüz Tanıma Özelliği Var Mı?​

Şu an yüz tanıma özelliği için üretilen programları Google onaylamıyor. Yüz tanıma özelliği ilerleyen zamanlarda gelebilir.
 

Ekli dosyalar

 • indir (1).jpg
  indir (1).jpg
  4.8 KB · Görüntüleme: 5
Üst Alt