Eniyinet Webmaster Forumu

Merhaba! Eniyinet’e hoş geldiniz!
En iyi net, Türkiye’nin en iyi webmaster forumu ve freelancer platformu olarak bilinir. Burada webmasterlar, yazılım geliştiriciler, sosyal medya uzmanları, domain ve hosting hizmetleri ile ilgilenen kişiler bir araya gelir.
Eniyinet, güncel ve bilgi dolu içerikleri paylaşarak kullanıcılarına fayda sağlar. Aynı zamanda kaydolup giriş yaptıktan sonra konu oluşturabilir, mevcut konulara yanıt gönderebilir, diğer üyelere itibar kazandırabilir ve özel mesajlaşma programınızı kullanabilirsiniz.
Üstelik tüm bu özellikler tamamen ücretsizdir! 😊

Girişimcilik Nedir? Girişimcilik Tanımı?

GİRİŞİMCİLİK NEDİR?​


Girişimcilik Tanımı​

Girişimci hayattaki bilgi birikimini ve tecrübesini, maddi unsurlarla birleştirerek aklındaki fikirle ilgili atılım yaparak, iş kurman kişidir. Bu iş sektörüne kar amacı gütmek için riski üzerine alarak yaptığı atılım ise girişimciliktir.
Eski dönemlerde de girişimci ruhu çokça kendini göstermesine ve günümüze kadar da popülaritesini artırmasına rağmen, Türkiye’de girişimcilik ruhu çok az sayıdadır. İnternetin gelişimi ve global olması sonucu girişimcilik ülkemizde yayılmaya başlamıştır. Fakat bu girişimler daha çok İnstagram sayfasından öteye gidememiştir. Türkiye’de halen girişimcilik istenilen seviyeye gelememiştir. Eğer istenilen seviyelere gelebilseydi, istihdam anlamında Türkiye’de çok büyük bir yüzdeye sahip olurdu.

GİRİŞİMCİLİK NEDİR?

Girişimciliğe Örnek​

Halbuki teknolojinin bu kadar hızla büyüdüğü bu dünyada geleceğimizin iş sektörlerin olan yazılım ve yapay zeka alanında Türkiye’de halen hatırı sayılır bir atılım gerçekleşmemiştir. Önemli olan aklınıza gelen ilk şeyi değil, hayalinizdeki atılımı gerçekleştirmektir. Esasen dünyada insanlar hayallerindeki atılımın peşinden giderler, başarılı olurlar veya olamazlar. Bunun örnekleri çoktur. Mesela Amerika’da batmış olan bir yoğurt fabrikasını alıp, kendi markasını oluşturup, hayalindeki girişimi yaparak birçok insanın istihdamını sağlayan bir Türk iş adamı var. İsmi Hamdi Ulukaya, markasının ismi ise Chobani’dir. Girişimcilik yapmak isteyen fakat kendinde o cesareti göremeyen kişiler bu adamın hayatını dinleyip ondan örnek alabilirler.

Herkes girişimci olamaz evet doğru. Girişimci olacak kişide olması gerek özellikler şunlardır; Öngörülü olmak, Cesaretli olmak ve Kendine güvenmek…
Bu özellikleri kendinde hisseden her insan girişimci olabilir ve atılımını dünya markasına haline getirebilir. Artık teknoloji sayesinde birçok şey daha kolay hale geldi. Yazılım ve Yapay Zeka haricinde günümüz atılım alanlarından girişimciliğe verebileceğimiz en önemli örneklerden biri de E-ticaret’tir. Biliniz ki dünya da bitmeyecek bir sermaye var ise oda insanlara hizmettir. Hizmet sektörüne de hammadde kaynağını sağlayan ticarettir.

Bu yazımı yazma amacım girişimci insanları azda olsa motive etmek ve onları atılıma sevk etmektir. Bu sayede gelişen iş kollarının da istihdamı artıracak ve ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacaktır.
 
Üst Alt