Eniyinet Webmaster Forumu

Merhaba! Eniyinet’e hoş geldiniz!
En iyi net, Türkiye’nin en iyi webmaster forumu ve freelancer platformu olarak bilinir. Burada webmasterlar, yazılım geliştiriciler, sosyal medya uzmanları, domain ve hosting hizmetleri ile ilgilenen kişiler bir araya gelir.
Eniyinet, güncel ve bilgi dolu içerikleri paylaşarak kullanıcılarına fayda sağlar. Aynı zamanda kaydolup giriş yaptıktan sonra konu oluşturabilir, mevcut konulara yanıt gönderebilir, diğer üyelere itibar kazandırabilir ve özel mesajlaşma programınızı kullanabilirsiniz.
Üstelik tüm bu özellikler tamamen ücretsizdir! 😊

Esmaül Hüsna Hakkında Bilgiler

Uludagx

Üye
kullanici
10 Nis 2022
2
0
0
36
istanbul
Site İsmi : Forumislam.net

Site Başlığı : Bütün İslami Konular ve Daha Fazlası

Sitenin Kayıt Tarihi : Mart 2022

Site Tanıtımı :

Allah-u Teala ve Tekaddes Hazretleri'nin en güzel, en şerefli manalara ve sıfatlara delalet eden mübarek isimlerine Esmaül Hüsna Esma-i Hüsna, Esma-yi Hüsna, Esma-yi şerife, ihsa İsimleri denir.

Yüceler Yücesi Rabbimiz Celle Celaluhu Hazretleri A'raf suresinin 180'inci ayet-i kerimesind şöyle buyurmuştur:
"En güzel isimler ( Esmaül Hüsna ) Allah-u Teala'nındır. (O halde) O'nu, o isimlerle anın (onlarla dua edin). O'nun isimleri hakkında eğri (ve aykırı) yola sapanları (O'nu Kuran-ı Kerim ve hadis-i şeriflerde zikredilmeyen bir isimle ananları) bırakın (terk edin). Onlar amellerinin (yaptıklarının) cezasını çekeceklerdir."

Bakara suresi'nin 152'nci ayet-i kerimesinde de şöyle buyurulmuştur: " Öyle ise, Beni (taatle, ibadetle kalp ile, dil ile, bütün uzuvlarınızla) anın ki, Ben de sizi (sevap ile, mağfiret ile) anayım. Bir de, Bana şükredin, nankörlük etmeyin."

Ahzab suresinin 41 , 42 ve 43'üncü ayet-i kerimelerinde ise şöyle buyurmaktadır : "Ey iman edenler! Allah-u Teala'yı çok zikredin. O'nu sabah, akşam tespih (ve tenzih) edin. O sizi karanlıklardan nura çıkarmak için üzerinize rahmet etmekte, melekleri de (size mağfiret dilemekte, işlerinizin düzgün gitmesi için dua etmektedir). Allah-u Teala, müminlere karşı çok bağışlayıcı, çok merhamet edendir."

Ayet-i kerimelerden anladığımıza göre Allah-u Teala Hazretleri; Kendisine Esmaü'l Hüsna ile dua etmemizi, O'nu her zaman tespih ve tenzih etmemizi buyurmaktadır. O halde ferahlık zamanında olsun, ızdırap zamanında olsun yalnız Allah-u Teala Hazretleri'ne yönelmek, O'ndan istemek, O'nun emir ve fermanına razı ve teslim olmak lazımdır. Çünkü, bir kuluna elem, tasa, hastalık, korku, fakirlik gibi bir sıkıntı verirse onu yine Allah-u Teala'dan başka giderecek yoktur.

Aksine mutluluk, sıhhat, zenginlik gibi bir nimet lütfederse, yine onları devam ettirecek veya geri alacak olan ancak O'dur. Ebu Hüreyre R.A rivayet edilen bir Hadisi Şerif de Rasulullah S.A.S Efendimiz: "Muhakkak ki; Allah-u Tebareke ve Teala'ya mahsus olarak doksan dokuz ismi Şerif vardır. Her kim, bu doksan dokuz ismi şerifi ihsa ederse (sayarsa, ezberlerse veya şuurlu bir şekilde manalarını anlarsa), Cennet'e girer, sonsuz saadete ulaşmış olur. Allah-u Tebareke ve Teala "Tek" dir "Tek" olanı sever." buyurmuş, sonra da Esmaü'l Hüsna'yı saymıştır.
 
Üst Alt