Eniyinet Webmaster Forumu

Merhaba! Eniyinet’e hoş geldiniz!
En iyi net, Türkiye’nin en iyi webmaster forumu ve freelancer platformu olarak bilinir. Burada webmasterlar, yazılım geliştiriciler, sosyal medya uzmanları, domain ve hosting hizmetleri ile ilgilenen kişiler bir araya gelir.
Eniyinet, güncel ve bilgi dolu içerikleri paylaşarak kullanıcılarına fayda sağlar. Aynı zamanda kaydolup giriş yaptıktan sonra konu oluşturabilir, mevcut konulara yanıt gönderebilir, diğer üyelere itibar kazandırabilir ve özel mesajlaşma programınızı kullanabilirsiniz.
Üstelik tüm bu özellikler tamamen ücretsizdir! 😊

ENiYiNeT

Eniyinet.com
Admin
Kurumsal Plus
22 Ocak 2022
2,045
3
72
528
34
Bursa

D Vitamini Nedir? D Vitamini Eksikliği Nasıl Tedavi Edilir?​


D vitamini nedir? Vücudumuz için ne gibi faydaları vardır? D vitamini eksikliği nasıl tedavi edilir? Bu soruların cevaplarını merak ediyorsanız makalemizi okumaya devam ediniz. D vitamini vücudumuz için gerekli olan vitaminlerden biridir. Metabolizmamızın düzgün çalışabilmesi için ihtiyaç duyduğu bir vitamindir. Yağ ile birlikte emildiğinden yağda çözünen bir vitamindir. Yağda çözünen vitaminlerin özelliği yağ dokularında ve karaciğerde depolanabilmeleridir. Ayrıca D vitamini vücutta sentezlenebildiği için hormon olarak da değerlendirilmektedir.

D Vitamini Nedir? D Vitamini Eksikliği Nasıl Tedavi Edilir?

D Vitamini Ne İşe Yarar?​

D vitamini vücudumuzda bir çok metabolik faaliyetin yerine getirilmesi için gerekli olan bir vitamindir. Önemli işlevlerini şu şekilde sıralayabiliriz;
⦁ D vitamini kemik metabolizması için gerekli olan kalsiyum ve fosfor seviyelerini düzenler.
⦁ D vitamini reseptörleri bir çok organda bulunmaktadır. Bu organlardan başlıcaları şunlardır; beyin, tiroid, karaciğer, böbrek, pankreas, deri.

D Vitamini Normal Değeri Nedir?​

D vitamini işlevlerini sağlıklı bir biçimde yerine getirebilmesi için günlük olarak vücutta sentezlenmeli veya dışardan alınmalıdır. Vücutta bulunması gereken değerler belirlenmiş ve tetkiklerle bu değerler tespit edilebilmektedir. Kan testi ile D vitamini değeri kolayca tespit edilebilmektedir. Kan testi yapan bir çok sağlık kuruluşunda D vitamini testi yapılabilmektedir. Peki D vitamininin normal değeri nedir? D vitamini eksikliği yaşamamak için çoğu uzman D vitamininin normal değerini 30 ng/ml olarak kabul etmektedir. 30 ng/ml sonucunun aşağısı olan değerler yetersiz olarak kabul görmektedir. Siz de D vitamini değerinizi merak ediyorsanız bir sağlık kuruluşuna müracaat edebilirsiniz.

D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?​

Yapılan çalışmalar Türkiye’de yaşayanların büyük çoğunluğunda D vitamini yetersizliği ve eksikliğinin olduğunu göstermiştir. D vitamini eksikliğinin başlıca belirtileri şunlardır;
⦁ Eksiklik çocukluk çağında başlamışsa bazı kemik hastalıkları görülebilir (Rickets hastalığı, raşitizm vb.)
⦁ Büyüme geriliği
⦁ Bacaklarda eğrilik
⦁ Kas güçsüzlüğü
⦁ Halsizlik
⦁ Yaygın kemik ve kas ağrıları
⦁ Kırık riski
⦁ Hastalıklara karşı direnç düşüklüğü
⦁ Değişken ruh hali
⦁ Kemik erimesi

D Vitamini Eksikliği Nasıl Tespit Edilir?​

Yukarıda saydığımız D vitamini eksikliğinde görülebilecek belirtiler sizde de varsa D vitamininiz eksik ya da yetersiz olabilir. Ayrıca Türkiye’de yaşayanların çoğunda D vitamini eksikliği görüldüğünü de aklınızdan çıkarmayın. Diğer vitaminler gibi D vitamini seviyenizi de kan testi ile kolayca tespit edebilirsiniz. Sağlık kuruluşlarına müracaat ederek D vitamini değerinizi kontrol ettirebilirsiniz. Özel bir test olmayıp çoğu sağlık kuruluşunda D vitamini ölçümü yapılabilmektedir. Sonucunuzun mutlaka bir doktor tarafından değerlendirilmesini sağlayınız. Eğer bir eksiklik varsa bu eksikliğin düzeyine göre size uygun dozda D vitamini verilmesi gerekir. Aksi takdirde eksik doz alarak D vitamini düzeyinizi yükseltemeyebilirsiniz. Ayrıca yüksek doz kullanırsanız da vücudunuza zarar verebilirsiniz. Bu yüzden D vitamini doktor kontrolünde kullanılması gereken bir vitamindir.


D Vitamini Eksikliği Sebepleri Nelerdir?​

D vitamini bir anda vücudumuzda değeri düşen veya yükselen bir vitamin değildir. Alışkanlıklarımız, hastalıklarımız, beslenme düzenimiz gibi hayatımızın rutinleri yavaş yavaş D vitamini düzeyimizi belirleyen etmenlerdir. Başlıca D vitamini eksikliği sebepleri şu şekilde sıralanabilir;
⦁ Yetersiz güneşlenmek. Güneşin cildimize temasını kesen örtü, cam, elbise, şemsiye gibi engeller yeteri katar güneşlenmemize engel olmaktadırlar.
⦁ Çölyak gibi emilim bozukluğu ile seyreden hastalıklarda diğer vitaminler gibi D vitamini emilimi de yetersiz olmaktadır.
⦁ Obezite durumlarında da D vitamini yetersizliği görülebilmektedir.
⦁ Bazı ilaçların kullanımı D vitamini yıkımını arttırdığından bu ilaçları kullananlarda D vitamini eksikliği görülebilir (steroid vb).
⦁ Karaciğer yetmezliği
⦁ Böbrek yetmezliği

D Vitamini Eksikliği Nasıl Tedavi Edilir?​

D vitamini eksikliğiniz olduğunu düşünüyorsanız bir sağlık kuruluşuna müracaat ederek D vitamini seviyenizi ölçtürmelisiniz. D vitamini eksikliğiniz sağlık kuruluşunda tespit edildikten sonra doktorunuz size uygun dozda D vitamini takviyesi reçete ederek tedavinize başlayacaktır. Ağızdan alınan tablet ya da damla formlarıyla D vitamini eksikliği rahatlıkla tedavi edilebilmektedir.

D Vitamini Hangi Gıdalarda Bulunur?​

D vitamini için ihtiyaç duyulan en önemli kaynak güneş ışığıdır. Her gün yeterli süre güneş ışığına maruz kaldığımızda ihtiyaç duyduğumuz D vitamini vücudumuz tarafından sentezlenmektedir. Fakat uygun saatlerde güneş ışığına maruz kalmamız gerekir. Türkiye’de en uygun saatler 12:00 - 13:00 saatleri arasıdır. Her gün bu saatlerde ortalama 20 dakika yüzümüz açık, kollarımız açık, avuç içlerimizin de güneşi görebileceği şekilde güneşlenmemiz günlük D vitamini ihtiyacımızın karşılanmasına yetecektir. D vitamini bazı gıdalarda da bulunmaktadır. Bunların başında yağlı deniz balıkları, kırmızı et, yumurta ve karaciğer gelmektedir.
 
Üst Alt