Eniyinet Webmaster Forumu

Merhaba! Eniyinet’e hoş geldiniz!
En iyi net, Türkiye’nin en iyi webmaster forumu ve freelancer platformu olarak bilinir. Burada webmasterlar, yazılım geliştiriciler, sosyal medya uzmanları, domain ve hosting hizmetleri ile ilgilenen kişiler bir araya gelir.
Eniyinet, güncel ve bilgi dolu içerikleri paylaşarak kullanıcılarına fayda sağlar. Aynı zamanda kaydolup giriş yaptıktan sonra konu oluşturabilir, mevcut konulara yanıt gönderebilir, diğer üyelere itibar kazandırabilir ve özel mesajlaşma programınızı kullanabilirsiniz.
Üstelik tüm bu özellikler tamamen ücretsizdir! 😊

BLOG NEDİR? BLOG YAZMAK İSTEYENLERE TAVSİYELER (1 kişi okuyor)

ENiYiNeT

Eniyinet.com
Admin
Kurumsal Plus
22 Ocak 2022
2,045
3
69
528
34
Bursa

BLOG NEDİR? BLOG YAZMAK İSTEYENLERE TAVSİYELER​


İnternetin gelişmesi ile birlikte her geçen gün yeni bloglar önemli hale geldi. Birçok farklı konuda birçok bloğun açılmasıyla beraber günümüzde birçok insan tarafından takip edilmektedir. Açılan bu bloglar sayesinde para kazanma adına önemli yer tutmaktadır.

Blog Nedir?​

Blog, blog sahibinin gerek kendi hazırladıkları gerekse profesyonel yardım alarak kurmuş oldukları sitede kendi düşüncelerini, kendi fikirlerini de yazmış olduğu yazıları ifade eder. Bloğu bulunan kişiler belirlemiş oldukları konular üzerinde kendi fikirlerini de katarak yazarlar.
Blog, insanların bir şeyler paylaşmak istediği konuları daha geniş kitlelere ulaştırabilmek adına bir araç olarak kullanabileceği bir platform olarak düşünülebilir. Web tabanlı olmalarından dolayı web-login kelimelerinin kısaltılmışı olan blog kelimesi kullanılmaktadır. Blog açan insanlar söylemek istediklerini veya edindikleri tecrübelerini rahat bir şekilde anlatabilmek için blog açmaktadır.

Blog Nedir?

Blogger Nedir?​

Blogger, basitçe anlatılacak olursa blog yazan kişi veya bir blogta yazan kişi olarak tanımlanır. Blogger olarak nitelenen bir kişi, kendisinin veya bir başkasının bloguna yazı yazabilir. Çevrimiçi blog yazmak para kazanmak, farkındalık yaratmak veya sadece hobi olarak yapılabilir. Bu yazarlar blog için dergi benzeri bir format oluşturuyor ve istedikleri konuda istedikleri her şeyi paylaşabiliyorlar.

Blogger Nedir?


Blog Açmak İçin Neler Yapılmalıdır?​

Blog oluşturabilmek için temel olan üç önemli şeye ihtiyaç duyulacaktır. Bunlar sırasıyla bir web adresi, 7/24 açık olabilecek sunucu bilgisayarı ve bir bloglama programıdır. Web adresi oluşturulabilmesi için öncelikle bir alan adı alınması gerekir. Karar verilecek olan alan adı web sitenizin tarayıcısında görünecek adı olduğundan dikkatli karar vermeniz gerekmektedir.
İkinci adımda web siteniz veya blog sayfası için web hosting hizmeti almanız gerekmektedir. Sunucu adı verilen bu bilgisayar sistemi bloga ait tüm bilgi ve içerikleri saklar ve ziyaretçilerinize sunar. Bir barındırma hizmeti aldıktan sonra bir blog oluşturucu kullanmanız gerekir.

Blog Yazmak İsteyenlere Tavsiyeler​

Blog yazarlığı yapmak isteyen kişilerin dikkat etmesi ve aklında bulundurması gereken bazı tavsiyeler bulunmaktadır. Bunlar;
  • - Blogger öncelikle kendisi için yazmalıdır.
  • - Hedef kitle iyi belirlenmeli, yazılar ona göre şekillenmelidir.
  • - Güncel konuların ele alınması halinde daha fazla kişinin bloğu ziyaret etmesine olanak tanır.
  • - Bloğun geleceği için devamlılığın olması oldukça önemlidir.
  • - Yazılan yazılarda görselliğe önem verilmelidir.
  • - Yazın tarzı özgün bir şekilde olmalıdır.
  • - Blogger olan kişi sitedeki okuyucularla iletişim halinde olmalıdır.
  • - Yazım kurallarına dikkat edilmelidir.

Blog İle İnternet Sitesinin Farkı​

Blog ve web sitesi benzer olsa da aralarında bazı farklılıklar vardır. Web sitesi kavramı genellikle blog kavramını da içerir. Farklı şekillerde tanımlanabilecek bir web sitesi türü olan blog, diğer web sitesi türlerinden sadece bir tanesidir. Web siteleri başlıklar ve kategorilerden oluşan bir temayla tasarlanmıştır. Blog siteleri tarihe göre sıralanır.

Blog İle İnternet Sitesinin Farkı
 

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Üst Alt