Eniyinet Webmaster Forumu

Merhaba! Eniyinet’e hoş geldiniz!
En iyi net, Türkiye’nin en iyi webmaster forumu ve freelancer platformu olarak bilinir. Burada webmasterlar, yazılım geliştiriciler, sosyal medya uzmanları, domain ve hosting hizmetleri ile ilgilenen kişiler bir araya gelir.
Eniyinet, güncel ve bilgi dolu içerikleri paylaşarak kullanıcılarına fayda sağlar. Aynı zamanda kaydolup giriş yaptıktan sonra konu oluşturabilir, mevcut konulara yanıt gönderebilir, diğer üyelere itibar kazandırabilir ve özel mesajlaşma programınızı kullanabilirsiniz.
Üstelik tüm bu özellikler tamamen ücretsizdir! 😊

Adaçayı nelere iyi gelir? Adaçayının sağlığa faydaları nelerdir? (2 kişi okuyor)

Hakan

Acemi üye
kullanici
7 Şub 2022
73
29
14

ADAÇAYI NELERE İYİ GELİR? ADAÇAYININ SAĞLIĞA FAYDALARI NELERDİR?​


Adaçayı, bodur diye tabir ettiğimiz 80 – 100 cm’lik ağaçlarda yetişme imkânı bulur ve genellikle ılıman iklimleri sever. Öylesine zengin bileşenlere sahiptir ki tam bir şifa, mineral, vitamin kaynağıdır. Öyle ki, A, B6, C ve K vitaminleri bakımından çok zengin bir besin deposudur. Özellikle A vitamin yönünden oldukça zengindir. Diğer yandan adaçayı bitkisinin içeriğinde yüksek oranda demir, kalsiyum, potasyum ve magnezyum içerir. Ayrıca adaçayı bitkisinin yaprakları kurutulmak suretiyle çay yapılarak içilir ve adaçayı ençok tüketilen bitkilerin başında gelir.

Adaçayı nelere iyi gelir? Adaçayının sağlığa faydaları nelerdir?

Adaçayının Sağlığa Faydaları Nelerdir?​


Düzenli olarak içilen adaçayı kalp ritminin sağlıklı olarak atmasına iyi gelir. öte yandan adaçayı içeriğinde ihtiva ettiği sodyum sayesinde kolesterolü dengeleyerek kişinin kalp sağlığına önemli oranda katkı sağlar.


Sindirim Sistemini Düzenler ve İshale İyi Gelir

Adaçayı lif sayesinde sindirim sistemi bozukluklarını düzenleyerek sindirim sistemine iyi gelir ve mideyi de kuvvetlendirir. Öte yandan adaçayı ishale çok iyi gelen bitkilerden bir tanesidir. Adeta ishal için bir şifa kaynağıdır.


Adaçayı Yaşlılığı Geciktirir​

Adaçayının içeriğinde barındırdığı kalsiyum, A vitamini ve antioksidanlar sayesinde kan dolaşımı hızlanır ve hücrelerin yenilenmesi sağlayarak cilt güzelliğine katkı verir. Çünkü adaçayı, ciltte oluşan kırışıklıkları veya çizgileri yok etmek için birebirdir. Kişiyi uzun yıllar genç tutarak yaşlanmayı geciktirir.


Selülit İçin Adaçayı Tüketin​

Adaçayı kan dolaşımını hızlandıran bir özelliğe sahip olmasından dolayı vücutta bulunan toksinler bu sayede daha hızlı atılacak ve böylece de selülit problemi de en aza indirgenmiş olacaktır.


Adaçayı Saç Sağlığını Korumaya Yardımcı Olur​

Adaçayı yapraklarından elde edilen yağ saç bakımı ve sağlığı açısından oldukça önemli bir besin kaynağıdır. Bu yağ ile kafa derisine yapılacak masaj sağlıklı saclara sahip olabilirsiniz. Ayrıca saç dökülmesinin önüne de geçmiş olursunuz.


Metabolizmaya İyi Gelir​

Adaçayı, içinde bulunan zengin bileşenleriyle genel olarak metabolizmanın iyi çalışmasına katkı sağlar.


Sinir Sistemini Yatıştırır​

Adaçayı, cilt bakımı ve güzelliği için mükemmel bir bitki özelliği taşır. Cilde olan yararlarından ötürü kozmetik ürünlerde de kullanılır. Cilt dışında saç bakımı ve sağlığı için de çokça tercih edilir. Ayrıca adaçayı içeriğinde barındırdığı bileşenler ile bitkiyi sağlık yönünde çok önemli kılar.

Adaçayı Bitkisi Depresyona İyi Gelir​

Adaçayı bitkisi, günümüzün en önemli ve ençok görülen rahatsızlıklarından biri olan stres ve depresyona karşı çok tesirlidir. Çünkü içeriğinde bolca barındırdığı antioksidanların sayesinde depresyon ve strese karşı amansız mücadele verir. Günlük bir bardak adaçayı tüketmeniz size müthiş rahatlık ve huzur verecek olup, olumsuz düşüncelerden kurtulmanıza son derece yardımcı olacaktır

Alzheimer Hastalığına ve Hafıza Kayıplarına Karşı İyi Gelir​

Adaçayı, düzenli olarak yeterli ve dengeli tüketildiğinde hafızayı güçlendirir. Ayrıca bununla beraber yaşlanmaya bağlı olarak çıkması olasılık olan unutkanlık, bunama tarzı zihinsel problemlerden son derece korunmaya yardımcı olur. Öte yanda hafif alzheimer hastalığı da içinde olmak üzere değişik türde hafıza kayıplarında tedavi için tavsiye edilmektedir.

Adaçayının Diyabet Hastalığına Faydası Vardır​

Adaçayı hakkında yapılmış pek çok araştırma gösteriyor ki, diyabet hastalığı ile yaşayan kişilerde kolesterolü düşürme potansiyelinin olduğu sonucuna varılmıştır.

Romatizma Merkezli ve Diğer Enfeksiyon Hastalıklarına Karşı Faydalıdır​

Adaçayının içinde ihtiva ettiği vitamin ve bileşenler çok iyi düzeyde antioksidanlar içerir. Bundan dolayı da enfeksiyonlara karşı çok tesirlidir. Ayrıca romatizma merkezli olan iltihaplara karşı da çok etkili olduğu bilinmektedir. Buna benzer şekilde astım ile bronşit hastalıklarından doğan enfeksiyonlara da iyi gelir. Aynı zamanda da kişilerde görülen astım ataklarının şiddetini de düşürme özelliği vardır.

Adaçayı Kalp Sağlığını Korumaya Yardımca Olur​

Adaçayının hoş kokusu ve ferahlatıcı özelliği olmasından dolayı sinir sistemini yatıştırır ve kişiye sakinlik sağlar. Ayrıca uyku problemi yaşayan insanlara da faydalı gelmektedir.

Hastalıklara karşı koruyucudur​

Kış aylarının girmesiyle insanlarda en çok görülen ve özellikle soğuk algınlığına bağlı hastalıklara karşı son derece etkili bir içecektir.

Adaçayı Nasıl Hazırlanır?​

Adaçayını hazırlamak çok kolay ve basittir. İki çay kaşığı kadar adaçayını bir fincana koyuyoruz ve haşlanmış olan suyu üstüne döküyoruz, ardından beş dakika kadar demlenmeye bırakıyoruz. Sonrasında karışımı içiyoruz. Bu şekilde tadı biraz acımsı olabilir. Bunun için içine biraz bal eklemeniz yeterli olacaktır. Günlük iki fincan adaçayı tüketmek size kâfi gelecektir.

Adaçayının Zararları Nelerdir?​

Adaçayının insan sağlığına karşı bilinen bir zararı yoktur. Fakat fazla tüketimden kaynaklanan bazı mide problemleri gibi yan etkileri görülebilmektedir. Ayrıca bayanların hamilelik süresince ve emzirme zamanlarında adaçayını tüketmemesi önerilirken, bazı uzmanların da epilepsi hastalarının adaçayından uzak durması gerektiğini ifade etmektedirler.
 

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Üst Alt